اقامت کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای قاره امریکا که در محدوده شمالی آن قرار دارد که سالانه افراد بسیاری به دنبال اقامت تحصیلی کانادا هستند. شرایط خاص سیاسی و همین‌طور موقعیت اقتصادی این کشور موجب شده است که از نظر ایرانیان به‌عنوان یکی از بهترین‌ها برای مهاجرت معرفی شود. ازاین‌رو اگر قصد انتخاب کشوری بی‌دردسر، با سطح اقتصادی و نگرش اجتماعی بالا را دارید. سرزمین کانادا با 13 ایالت جز 10 انتخاب ایده‌آل برای شما خواهد بود. اما در مورد در این کشور و نحوه اقامت تحصیلی کانادا سؤالات زیادی مطرح می‌شود. نخست به بررسی این سؤالات می‌پردازیم و سپس برای آن‌ها پاسخ‌هایی را به شما عزیزان شرح می‌دهیم.

مهم‌ترین سؤالات در مورد اقامت تحصیلی کانادا

 • مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
 • چگونه بدون مدرک زبان ویزا کانادا بگیرم؟
 • شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
 • مدت‌زمان صدور ویزا تحصیل در کانادا چقدر است؟
 • وضعیت اقامت تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا چگونه است؟
 • چطور می‌توانیم با شرط تحصیل فرزند اقامت دریافت کنیم؟
 • هزینه اقامت تحصیلی در کانادا چطور است؟

البته در بطن متن به سؤالاتی فراتر از این موارد نیز پاسخ می‌دهیم. اما به‌هرحال نخست به سراغ بررسی شرایط اقامت تحصیلی کانادا می‌رویم.

اقامت تحصیلی کانادا

شرایط اقامت تحصیلی کانادا

گرفتن اقامت برای تحصیل در کانادا یکی از محبوب‌ترین روش‌های برای مهاجرت به این کشور است. سالانه ایرانیان زیادی از طریق شرکت‌های مختلف و مؤسسات اقامتی دست به چنین کاری می‌زند و البته برخی از آن‌ها به دلیل سطح پایین دامنه مسئولیت مؤسسه در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

اولین مسئله این است که همه چیز به آن‌ها گوشزد نمی‌شود. معایب اقامت به این روش توضیح داده نخواهد شد و در نتیجه مشکلات زیادی پدید خواهد آمد. فراتر از آن از یاد نبرید که شما از طریق این روش می‌توانید اقامت دائم هم دریافت کنید. متقاضیان اقامت در کشور کانادا قادر هستند که در رده‌های سنی متفاوت، از مدرسه گرفته تا کالج و دانشگاه به تحصیل بپردازند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت دریافت ویزای تحصیلی در این کشور، قدرتمند بودن سیستم آموزشی و پیشرفته بودن در سطح استاندارد جهانی و اروپا است. همین‌طور مدارس این کشور نیز هرساله جز برترین‌ها در لیست‌های جهانی می‌شوند.

برای تحصیل در کانادا نیاز به این مدارک خواهید داشت.

 • پاسپورت و مدارک هویتی پایه
 • مدرک زبان (در ادامه درباره سطح و نوع آن توضیح خواهیم داد)
 • ریز نمره‌های دوره آخر تحصیلی به همراه مدرک دیپلم + پیش‌دانشگاهی
 • اثبات قدرت مالی یا همان تمکن که از سوی سفارت درخواست می‌شود.
 • اسناد محل اقامت و موقعیت مکانی در کانادا که باید معین باشد
 • رزومه کاری و تحصیلی

اقامت دانشجویی کانادا

برای اقامت دانشجویی در کشور کانادا شما نیاز به حداقل شرایطی که توسط سرکنسولگری این کشور تعیین شده است خواهید داشت. یا باید بتوانید شهریه یک سال تحصیل در کانادا را بپردازید. تمکن مالی خود را به سفارت اثبات کنید که این رقم به‌صورت کل هزینه سالیانه بررسی می‌شود. یا این که نمره زبان موردنظر در دانشگاهی که قصد پذیرش دارید را بگیرید و یا در دوره‌های زبان آن شرکت کنید. همین‌طور معدل شما در کالج 12 و در دانشگاه‌های معتبر نیز بالای 13 باشد.

تحصیل در کانادا مزایا و ویژگی‌های زیادی دارد:

 • می‌توانید با حضور در دانشگاه‌ها زبان انگلیسی و فرانسوی بیاموزید و آن را تقویت کنید.
 • مشکلی در سقف تمدید پاسپورت در صورت تحصیل در ترم‌های مجاز برای شما ایجاد نخواهد شد.
 • از نظر پرداخت مالیات نیز معاف خواهید بود که این خود امتیاز بزرگی در کشور های پیشرفته است.
 • در صورتی که شما دانشجو باشید می‌توانید از خدمات تحصیل رایگان فرزند خود بهره‌مند شوید.
 • در صورتی که شما شاغل باشید همسرتان می‌تواند به‌واسطه ویزای شما به‌صورت تمام‌وقت به کار مشغول باشد.
 • کیفیت آموزش کشور کانادا فوق‌العاده است. حتی ضعیف‌ترین دانشگاه‌ها نیز سطح علمی بالایی دارند.
 • می‌توانید پس از گذراندن دوره تحصیل در صورت تکمیل بهینه رزومه صاحب یک موقعیت کاری شده و اقامت دائم کانادا دریافت کنید.
 • از طرفی شهریه دانشگاه‌های کشور کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و حتی امریکا تا 50 درصد پایین‌تر است.

لازم است برای تحصیل و اقامت دانشجویی در کانادا اپلای کنید. این اپلای بستگی به شرایط معدل و تحصیل، سن و درس شما خواهد داشت.

شرایط اپلای تحصیلی کانادا

اپلای تحصیلی در واقع موارد مشروطی است که دولت این کشور پیش و روی شما قرار می‌دهد و لازم است از آن‌ها عبور کنید تا بتوانید در این کشور اقامت تحصیلی بگیرید. مسئله مهم اول برای دانشجویان: برای رشته‌های مختلف شرایط اپلای متفاوت است و قطعانمی توان تمام آن‌ها را در یک مقاله آورد. اما به طور مثال اگر قصد تحصیل در مقطع فوق کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ونکوور را دارید. لازم است که معدل شما حداقل 15 و نمره آیلتس نیز 6.5 باشد. شهریه یک سال تحصیل در چنین مقطع و دانشگاهی برابر با 23 هزار دلار (دلار کانادا) می‌باشد.

مسئله بعدی انتخاب استان و شهر موردنظر است. در این موارد همه چیز بستگی به خودتان و توان مالی‌تان دارد. قطعاً پایتخت کشور کانادا نسبت به دیگر شهرها به‌مراتب گران‌تر است. اما سطح دانشگاه‌های این کشور نیز بالاتر می‌باشد.

شرایط اپلای برای لیسانس و اقامت تحصیلی دانشجویی کارشناسی کانادا نیز داشتن حداقل معدل 12 برای دیپلم، نمره آیلتس 6.5 و بسته به دانشگاه حتی صرفاً داشتن این نمره است. البته برخی از دانشگاه‌ها نیز از شما مدرک زبان دریافت نمی‌کنند.

اقامت تحصیلی کانادا

اقامت تحصیلی کانادا دکتری

برای اقامت با مدرک دکترای در کشور کانادا شرایط خاصی وجود دارد که معمولاً بیشتر دانشگاه‌های معتبر آن را از شما می‌خواهند: از جمله آن‌ها می‌توان به: حداقل نمره فوق‌لیسانس یا کارشناسی 14 و بالاتر، نمره آیلتس 6.5، داشتن مقالات و رفرنس‌های پژوهشی معتبر که در روزنامه‌ها و مجلات معتبر چاپ شده باشد و همین‌طور پروپوزال خواهد بود. این شرایط بستگی به دانشگاه شما خواهد داشت. البته که ممکن است برخی دانشگاه‌ها از شما مقاله تحقیقاتی نخواهند. همین‌طور مدارک موردنیاز برای اپلای در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا به این صورت است:

 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه
 • توصیه‌نامه از سوی اساتید دانشگاه و یا کارفرما که این بستگی به شرایط و سخت‌گیری‌های دانشگاه خواهد داشت
 • اسکن صفحه اول گذرنامه
 • اسکن کارنامه زبان شما در مقطع خواسته شده
 • پایان‌نامه فوق‌لیسانس به‌صورت چکیده
 • مقاله یا تحقیقات پژوهشی (در صورت موجود بودن و نیاز)
 • پروپوزال
 • ترجمه کامل مدرک و ریز نمرات مقطع کارشناسی یا همان لیسانس

اقامت و اپلای در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس در کانادا

سؤالات مهم دیگر از ما در مورد شرایط اپلای و تحصیل در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس یا همان کارشناسی و کارشناسی ارشد است. در دوره کارشناسی نیاز است که معدل دیپلم شما 12 و بالاتر، نمره آیلتس که بستگی به دانشگاه داشته و ورود مستقیم با آیلتس 6.5 باشد. همین‌طور اگر ورود شما مشروط به زبان باشد باید این نمره از 5 و بالاتر باشد. همین‌طور در برخی دانشگاه‌ها شما نیاز به مدرک زبان ندارید. البته برخی از دانشگاه‌های کشور کانادا پذیرش مشروط دارند که می‌توانید در دوره‌های آن‌ها شرکت کرده و سطح زبان خود با بالا ببرید. به این مورد پذیرش مشروط می‌گویند.

اپلای در دوره فوق‌لیسانس یا کارشناسی دانشگاه‌های کانادا و دریافت اقامت تحصیلی کانادا نیز مشروط به نمره لیسانس 13 یا 14 و بالاتر، نمره آیلتس می‌باشد. این نمره هم بستگی به رشته و هم بستگی به دانشگاه و شرایط آن خواهد داشت. معمولاً دوره ورود مستقیم به دانشگاه‌ها از شما نمره 6.5 می‌خواهد.

اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند

افراد زیر 18 هم می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. معمولاً بسیاری درگیر این اشتباه می‌شوند که پس از دوره مدرسه برای اقامت خود را آماده کنند. در صورتی که کشور کانادا برای اقامت از طریق تحصیل فرزند شرایط ویژه‌تری را پیش و روی شما قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکات این است که شما می‌توانید همراه فرزند خود پس از ده‌سالگی به این کشور برای تحصیل کودکتان مراجعه کنید. کانادا یکی از بروز ترین، متمرکزترین و بهترین سیستم‌های تحصیلی و کنترل آموزشی را دارد. در نتیجه اگر می‌خواهید روی آینده فرزندتان سرمایه‌گذاری کنید. حالا این فرصت فراهم است.

تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی شروع و تا 18 سالگی و پایان دوران متوسطه ادامه می‌یابد. همین‌طور پایه اول دبستان معمولاً از شش یا هفت‌سالگی خواهد بود. جز ایالات کبک کشور کانادا، شرایط تحصیل همواره به یک‌شکل است. یعنی مقطع ابتدایی هشت‌ساله و مقطع دبیرستان پس از آن 4 سال می‌باشد. دانش‌آموزان می‌توانند به‌صورت هدفمند در دوره 4 ساله دبیرستان رشته خود را و درس‌هایی که دوست دارند بگذرانند را انتخاب کنند. مدارس این کشور دولتی و خصوصی هستند. مدارس دولتی برای کسانی که شهروند کانادا هستند هزینه‌ای نخواهد داشت.

شرایط تحصیل فرزند در کشور کانادا

معمولاً ایرانیان و حتی مردم دیگر کشورها نیز از شرط تحصیل کودک برای اقامت تحصیلی و زندگی در کانادا استفاده می‌کنند. در این صورت نیاز است که یکی از والدین کودک اجازه کار و تحصیل در کانادا را داشته باشد و یا این که فرزند قبلاً با آن‌ها به خاک کشور کانادا وارد شده باشد. دانش‌آموز در صورتی که پناهنده باشد نیز می‌تواند در این کشور تحصیل و اقامت دائم دریافت کند. همین‌طور این شرط برای پدر و مادر دانش‌آموز نیز برقرار خواهد بود. در ادامه دانش‌آموزی که بخواهد در این کشور تحصیل کند می‌تواند مهمان یک خانواده کانادایی شود.

مدارک موردنیاز برای تحصیل فرزند در کانادا نیز به شرح ذیل است:

 1. دارابودن اطلاعات شخصی تکمیلی (شناسنامه و…)
 2. ترجمه مدرک تحصیلی و کارنامه
 3. ترجمه همه صفحه‌های شناسنامه
 4. گذرنامه (پاسپورت) با اعتبار
 5. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 6. مدرک تحصیلی دو یا سه سال آخر دبیرستان
 7. اسناد تمکن برای زندگی و تحصیل در کشور کانادا

زندگی در خوابگاه هم یکی دیگر از شرایط تحصیل در کشور کانادا خواهد بود. مدارسی که دارای خوابگاه‌های شبانه‌روزی هستند می‌توانند پذیرای فرزند شما در صورت عدم حضورتان باشند. همین‌طور این مدارس هزینه‌های خوردوخوراک، پوشاک و حمل‌ونقل و فعالیت‌های روزانه فرزند شما را نیز پرداخت می‌کنند و البته که هزینه ثبت‌نام در این مدرسه‌ها به‌صورت سالیانه از 10 تا 80 هزار دلار کانادا می‌باشد.

هزینه اقامت تحصیلی کانادا

روش‌های اقامت به کانادا از طریق تحصیل را بررسی کردیم. اما اگر قصد دارید از طریق تحصیل فرزندتان در کانادا اقامت دریافت کنید،  توجه کنید که هزینه تحصیل زیر 18 سال در این کشور برای افراد مقیم کانادا رایگان است.

اما در صورتی که شخص خارجی باشد لازم است که شهریه پرداخت کند.

اما بنا به چه شرایطی می‌توان از خدمات تحصیل رایگان استفاده نمود؟

 • در صورتی که درخواست پناهندگی در حال بررسی بوده و یا این که تأیید گردد.
 • یکی از والدین اقامت کانادا را دریافت کرده باشد.
 • یکی و یا هر دوی والدین اجازه کار در این کشور را داشته باشند.

افرادی که به‌صورت توریست وارد این کشور می‌شوند نمی‌توانند از خدمات تحصیل رایگان استفاده کند. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد کانادا پایین بودن هزینه تحصیل و بالا بودن سطح علمی در آن در مقایسه با دیگر کشورها است.

برای اقامت تحصیلی در کانادا نیز نیازمند پرداخت یک سری هزینه‌ها خواهید بود. نخست این که باید بتوانید هزینه اپلای، هزینه ترجمه مدارک و وکیل را پرداخت کنید. به‌طورکلی اصلی‌ترین و راحت‌ترین روش برای تحصیل در کشور کانادا برای بالای 18 سال استفاده از فاکتورهای اپلای با نمره، معدل و شرایط اقامتی رشته و وضعیت کاری است.

مهم‌ترین سؤالات در مورد تحصیل در کانادا

سؤالات زیادی در مورد تحصیل در کانادا مطرح می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

برای دریافت ویزا و اقامت تحصیلی در کانادا ما به چه مدرکی نیاز داریم؟ در پاسخ به این سؤال باید عرض کنیم که شما نیاز به مدرک از آزمون‌های معتبر مانند تافل، آیلتس و… خواهید داشت. در غیر این صورت لازم است که دوره زبان را در کشور کانادا طی کنید. پس از آن افراد زیر 18 سال نیاز به ارائه این مدرک ندارند.

مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی در کانادا چیست؟ برای اخذ ویزای تحصیلی شما نیاز به مدرک شناسایی مدارک سابقه تحصیل، سوابق شغلی در صورت دردسترس‌بودن یا رزومه، فرم ارزیابی سایت سفارت، انگشت‌نگاری، نامه پذیرش از سوی دانشگاه و همین‌طور انگیزه نامه صادره از سوی کارفرما و یا اساتید دانشگاه خواهید داشت.

قصد اشتغال در کنار تحصیل در کانادا را دارم، امکان‌پذیر است؟ بله باید بگوییم که شما در هر هفته به مدت 20 ساعت قادر به حضور در محیط‌های کار خواهید بود و می‌توانید هزینه‌ زندگی در کانادا  را کسب کنید. البته که شرط کار در این کشور نیز شبیه به اقامت تحصیلی در آلمان است. همین‌طور برای اخذ ویزای تحصیلی شما حتماً نیاز به پرداخت کل شهریه سالیانه دانشگاه ندارید. در ادامه برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در این موارد و تغییرات قوانین مدنی کشورها لازم است که با یک مؤسسه در این مورد مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین