اقامت آلمان

اقامت تحصیلی آلمان

همه چیز در مورد اقامت تحصیلی آلمان

اقامت تحصیلی آلمان و یا اخذ ویزای دانشجویی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پرسش‌ها در مورد یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین کشورهای جهان است. المان سرزمینی با دانشگاه‌های سطح بالا، هرساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان مهاجر است که با رؤیاهای روشن به این کشور اروپایی سفر می‌کنند و همه آن‌ها دغدغه مشترکی دارند: موفقیت.

ازاین‌رو اگر درگیر پروسه پیگیری اطلاعات شرایط اقامت تحصیلی آلمان در آلمان شده باشید. احتمالاً پرسش‌های زیادی برای شما ایجاد می‌شود. ما در ادامه قصد داریم به این پرسش‌ها و نکات پاسخ روشنی بدهیم. یک اشتباه کوچک در هنگام دریافت اقامت و مهاجرت به این کشورها می‌تواند شما را درگیر یک پروسه پیچیده و سخت کند. حال اگر می‌خواهید اقامت تحصیلی دریافت کنید. لازم است که حتماً با کوله باری از دانسته‌ها به سراغ آن بروید و بی‌گدار به آب نزنید.

مهم‌ترین سؤالات در مورد اقامت تحصیلی آلمان:

 • ویزای تحصیلی در المان چگونه دریافت می‌شود؟
 • شرایط اقامت و تحصیل کودکان در آلمان چگونه است؟
 • نحوه و مراحل اقامت تحصیلی آلمان
 • هزینه اقامت در کشور المان برای تحصیل چقدر است؟
 • آیا می‌توان به‌صورت رایگان در کشور المان اقامت تحصیلی دریافت نمود؟

اقامت تحصیلی آلمان

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

برای بسیاری این سؤال ایجاد می‌شود که منظور از ویزای تحصیلی چیست؟ چگونه می‌توان آن را دریافت نمود؟ آیا برای این کار باید هزینه‌ای پرداخت شود؟ ویزای تحصیلی در واقع پیگیری آموزش‌وپرورش و کسب علم در یک کشور خواهد بود. یعنی شما به‌واسطه تحصیلاتی که قصد دارید ادامه دهید می‌توانید ویزا و اقامت دریافت کنید.

هر کشوری باتوجه‌به شرایط مهاجرت و قوانینی که دارد هزینه‌هایی منحصر به خود را به جهت دریافت اقامت در نظر می‌گیرد. ویزای دانشجویی به شما این اجازه را می‌دهد که برای مدت یک سال و یا بیشتر در کشور مبدأ تحصیل کنید. همین‌طور با افزایش روزافزون پیشرفت در علوم بین‌الملل و ارتباط تنگاتنگ کشورها بر پایه مهارت‌آموزی و کسب علم، دانشجویان زیادی مایل هستند که برای تحصیل از کشور متبوع خود خارج شوند. البته بسیاری نیز از این روش برای دریافت اقامت دائم استفاده می‌کنند.

به‌هرحال شما در کشور المان می‌توانید در تمامی رشته‌ها از جمله مهندسی، پزشکی، دندان‌پزشکی و علوم‌تجربی، هنر و معماری، سینما و… به تحصیل بپردازید. این دوره در تمام سطوح دانشگاه‌های تراز اول آلمان به‌راحتی امکان‌پذیر است.

مدارک موردنیاز تحصیل در آلمان

اولین و مهم‌ترین شرط برای دریافت اقامت تحصیلی در کشور المان مدرک زمان معتبر می‌باشد. شما باید مدرک زبان آلمانی را در سطح B1 داشته باشید که این حداقل ممکن است. این مدرک توسط شما به سفارت آلمان ارائه خواهد شد و البته شما برای این که توسط دانشگاه مبدأ تأیید شوید نیاز به ارائه مدرک تستداف یا DSH و حتی B2 نیز خواهید داشت. اگر می‌خواهید با استفاده از مدرک زبان انگلیسی مهاجرت کنید نیاز به آیلتس 6 خواهید داشت.

همین‌طور علاوه بر مدرک زبان که مهم است گواهی پایان دوره متوسطه یا دبیرستان و یا ارائه گواهی پیش‌دانشگاهی ضروری خواهد بود. در ایران منظور مدرک دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی خواهد بود. همین‌طور اگر در مقاطع آکادمیک دانشگاهی تحصیل‌کرده‌اید. نیاز به گواهی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه رسمی، معتبر و مورد تأیید سفارت آلمان خواهید داشت.

البته پیش از همه این موارد لازم است که دانشگاه آلمان برای شما نامه پذیرش ارسال کرده باشد. این گواهی باید از یک دانشگاه معتبر بوده و پس از آن گواهی پشتیبانی مالی نیز از جمله الزامات خواهد بود. این گواهی بدان معنی است که شما توان مالی موردنیاز برای حضور در این کشور به مدت یک سال و حتی بیشتر را خواهید داشت. عدد در نظر گرفته شده برای تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان 1023 یورو و یا گواهی ضمانت و پشتیبانی شخصی می‌باشد. برای اخذ ویزا شما حتماً به‌تمامی این موارد نیاز خواهید داشت.

اقامت تحصیلی کودکان در آلمان

یکی از روش‌های دریافت ویزا و اقامت خانواده که بسیار هم استفاده می‌شود، اقامت تحصیلی کودکان در آلمان خواهد بود. درصورتی‌که قصد اقامت به کشور المان را دارید لازم است که سن فرزند شما بین 14 تا 18 سال باشد. البته درصورتی‌که فرزند از نظر خانواده توان مالی لازم را نداشته باشد می‌تواند در مدارس شبانه‌روزی تحصیل کند. عموماً یک سری شرایط خاص در مسئله اقامت تحصیلی آلمان برای کودکان وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر اشاره نمود.

 • نخست باید بدانید که مدارس دولتی کلاس‌های آموزشی زبان آلمانی برگزار خواهند کرد. اما کودکان می‌توانند به کلاس‌های خصوصی بروند.
 • مدارسی که خصوصی هستند کودکان غیر آلمانی را دو تا سه سال عقب‌تر از سایر هم‌سن‌های خود ثبت‌نام می‌کنند. این به دلیل فراگیری زبان آلمانی است. چون بدون یادگیری این زبان امکان تحصیل میسر نخواهد بود.
 • البته در مدارس شبانه‌روزی و خصوصی زبان انگلیسی تدریس می‌شود.
 • از طرفی کودک شما در این مدارس می‌تواند زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیش و لاتین را نیز بیاموزد. برای تحصیل در مدرسه شبانه‌روزی یک شرط اصلی وجود دارد و آن هم تسلط کامل به زبان انگلیسی است.

اقامت تحصیلی آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل کودک

نخست لازم است که برای فرزندتان ویزای دانش‌آموزی یا تحصیلی دریافت کنید. سپس امکان دریافت ویزای گاردین توسط یکی از والدین وجود خواهد داشت. خوب تحصیل در کشور آلمان برای فرزند شما چند مزیت مهم خواهد داشت، از جمله این که نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای از سوی شما نخواهد بود. کل پروسه تحصیل در سرزمین آلمان رایگان است. از طرفی والدین می‌توانند برای فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزا دریافت کرده و این در صورتی است که خودشان در این کشور در حال تحصیل باشند.

پیش از تمامی این مراحل برای اقامت تحصیلی در آلمان نیاز به اخذ پذیرش در مدرسه وجود خواهد داشت. خوب اصلی‌ترین مشکل والدین نیز همین مسئله است و نمی‌دانند که باید چه مراحلی را پی بگیرند. اخذ پذیرش مدرسه و همین‌طور تمکن مالی از جمله مهم‌ترین شرایطی است که کشور المان برای تحصیل فرزند شما در نظر گرفته است.

از طرفی برای اخذ ویزای دانش‌آموزشی پس از دریافت پذیرش شما نیاز به مدارک زیر خواهید داشت:

 1. پاسپورت معتبر با مدت‌زمان کافی
 2. انگیزه نامه تحصیلی
 3. بیمه درمانی معتبر
 4. نمرات تحصیلی (منظور ریز نمرات است که توسط مدرسه صادر می‌شود)
 5. آخرین مدرک تحصیلی فرزند شما
 6. فرم تکمیل شده درخواست ویزا که دریافت آن از سوی سفارت آلمان و وب‌سایت رسمی آن امکان‌پذیر است.

شرایط اقامت تحصیلی در آلمان

دریافت اقامت تحصیلی در المان یک سری شرایط عمومی و اختصاصی خواهد داشت. از جمله مهم‌ترین شرایط اقامت تحصیلی در آلمان می‌توان به دارابودن شرایط سنتی متناسب با هر مقطع تحصیلی، مدرک زبان آلمانی B2 و بالاتر و مدرک آیلتس در صورت تمایل به تحصیل انگلیسی و همین‌طور تمکن و توان مالی اشاره کرد. در ادامه در دوره تحصیل شما باید زمان 3 ساله برای کارشناسی و 1 تا 2 سال برای کارشناسی ارشد را طی کنید. مدرک زبان موردنیاز هم آیلتس خواهد بود.

زبان تحصیل در این کشور المانی است. البته هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نخواهید کرد. اما همان‌طور که گفتیم هزینه زندگی و تمکن مالی توسط کشور المان از شما درخواست خواهد شد. دانشجویان همین‌طور می‌توانند برای کسب و امرار و معاش در طول هفته تا 20 ساعت کار کنند.

درصورتی‌که دانشجو در کشور المان بتواند دوره تحصیل خود را به پایان برساند. قادر است در رشته مرتبط با تحصیل خود مشغول به کار شده و سپس با گذشتن 5 سال اقامت دائم کشور المان را دریافت نماید.

هزینه اقامت تحصلی در آلمان

بالاخره برای هر خانواده‌ای که قصد دریافت اقامت تحصیلی آلمان و یا هر کشور دیگری را دارد. مسئله هزینه و قیمت اهمیت زیادی خواهد داشت. این کشور البته شرایط خوبی را برای اقامت تحصیلی فراهم کرده است و معمولاً خیلی به مهاجرین سخت گرفته نمی‌شود. اما به‌هرحال شما برای انجام مراحل آن نیاز به کسب علم خواهید داشت.

مؤسسات زیادی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند و خدمات اقامتی و همین‌طور اخذ اقامت را نیز در گستره خدمات خود دارند. ازاین‌رو شما برای دریافت اقامت می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. از طرفی هزینه شهریه در مدرسه‌های بین‌المللی متفاوت است. همان‌طور که گفتیم مدارسی نیز به‌صورت رایگان به فرزند شما اجازه تحصیل می‌دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

شما هم برای دریافت ویزا همان‌طور که بالاتر اشاره نمودیم نیاز به برآورده کردن تمکن مالی به ارزش 10236 یورو خواهید داشت. همین‌طور می‌توانید گواهی ضمانت و پشتیبانی شخصی نیز در کشور المان ارائه دهید. هر دوی این شروط می‌توانند ره‌های دریافت ویزا باشند. همین‌طور شما یک سال و نیم پیش‌ازاین که قصد نهایی برای مهاجرت دارید باید وقت مصاحبه بگیرید. البته برای دریافت وقت مشاوره یا می‌توانید خودتان مستقیم اقدام کرده و یا این که از خدمات وب‌سایت‌ها و مؤسسات مرتبط استفاده فرمایید.

هزینه تحصیل و اقامت تحصیلی آلمان نیز بسته به شرایط دانشگاه برای بزرگسالان متفاوت است. این هزینه ممکن است از 100 تا 400 یورو باشد. این مبلغ توسط شما در شروع هر ترم برای انجام مراحل ثبت‌نام و تشکیل پرونده و… پرداخت خواهد شد. در مقابل مبالغی برای کتاب‌ها و همین‌طور تکنیک‌ها و متریال‌های آموزشی از شما دریافت می‌شود. این تا حد زیادی وابسته به رشته دانشگاهی و تحصیلی شما خواهد داشت.

اقامت تحصیلی رایگان در آلمان

البته امروزه بسیاری به دنبال ویژگی اقامت تحصیلی رایگان در آلمان هستند. کشور المان از معدود سرزمین‌های اروپایی است که امکان تحصیل به‌صورت رایگان با ارائه مدرک دیپلم یا تکمیلی سه سال دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را ارائه داده است.

تحصیل در این کشور مفاد و مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به:

 • کیفیت بالای آموزش و تحصیل
 • تحصیل رایگان
 • بازار کار فوق‌العاده برای جذب دانشجو پس از تحصیل
 • امکان یافتن کار دانشجویی با محدودیت 20 ساعت در هفته برای کسب درآمد و پرداخت هزینه‌ها

اشاره نمود. از طرفی شما برای پذیرفته شدن در مراکز تحصیل این کشور نیاز به سه شرط خواهید داشت. یا از طریق دانشگاه‌های آلمان بورسیه شوید، یا از فرصت‌های مطالعاتی استفاده کنید و یا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانشگاه‌ها پذیرفته شوید. البته که نیاز به مدرک زبان خواهید داشت و این مدرک حتماً باید توسط دانشگاه مبدأ شما قابل ترجمه و پذیرش باشد.

برای این که بتوانید به اقامت تحصیلی رایگان در آلمان برسید. نیاز است که نمره و امتیاز 28 و 1300 را در آزمون‌های بین‌المللی ACT یا SAT دریافت نمایید. در این صورت برخی از دانشگاه‌ها نیز بورسیه‌هایی برای تأمین هزینه زندگی و مایحتاج و حتی کتاب به شما خواهند داد. منظور از رایگان بودن تحصیلات در کشور المان این است که شما نیازی به پرداخت هزینه به دانشگاه برای تحصیل نخواهید داشت.

اما به‌هرحال زندگی در کشور تراز اول اروپایی هزینه‌هایی برای شما در برخواهد داشت. این ممکن است شامل خدمات دانشجویی، خرید لوازم موردنیاز بسته به رشته و کتب درسی نیز باشد. به‌هرحال برای این که بتوانید تحصیل در این کشور به‌صورت رایگان را اخذ کنید. نیاز به آموختن زبان المانی حداقل در سطح متوسط خواهید داشت.

اقامت تحصیلی آلمان

تحصیل رایگان با زبان آلمانی

البته که لازم است مدرک و گواهی معتبر را از یک مرکز زبان‌آموزی ارائه دهید. از طرفی می‌توانید به زبان انگلیسی نیز در این کشور تحصیل کنید. البته در این شرایط هزینه‌هایی هرچند اندک از شما دریافت خواهد شد. بعلاوه این که دانشجو بودن در چنین کشوری یک امتیاز کلی به لحاظ موقعیت اجتماعی نیز برای شما به‌حساب خواهد آمد.

این امتیاز در دریافت تخفیف و کوپن برای خدمات حمل‌ونقل و خوردوخوراک خواهد بود. البته صرفاً تحصیل رایگان محدود به دانشگاه‌های دولتی و همین‌طور ایالتی بوده و دانشگاه‌هایی که خصوصی هستند از شما شهریه دریافت خواهند کرد. این شهریه ممکن است بسته به ترم و واحد و حتی رشته درسی متغیری از 16 تا 20 هزار یورو باشد. البته که لازم است هزینه‌های تحصیل در دانشگاه مربوطه را به‌خوبی بررسی کنید تا در آینده با مشکلات مالی مواجه نشوید.

آلمان نگرشی تجاری و اقتصادی به مسئله تحصیل ندارد. ازاین‌رو اقامت تحصیلی در آلمان تبدیل به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت شده است.

دریافت وام تحصیل در آلمان

به‌طورکلی دانشگاه‌ها به شما در شرایط خاص و به‌شرط ویژگی‌های مثبتی که در تحصیل خواهید داشت، کمک‌های مالی می‌کنند. همه مهاجران، افراد بومی و حتی غیراروپایی قادر به تحصیل در کشور المان خواهند بود. البته که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی با رعایت مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم رایگان خواهد بود. اگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشید. لازم است که جواز اقامت را دریافت کنید. از طرفی معمولاً به دانشجویانی که شرایط مالی خوبی هم ندارند از سوی دولت این کشور 650 یورو پرداخت خواهد شد.

جمع‌بندی

اقامت تحصیلی در آلمان یکی از پر جستجو ترین عناوین در اینترنت از سوی ایرانیان است. البته که دریافت اقامت به‌سادگی یک جستجو، کسب اطلاعات جزئی و همین‌طور پرکردن چند فرم نخواهد بود. حتی اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور را دارید. لازم است که در موعد مقرر اطلاعات مفید و لازم را در این باره به دست آورید.

پس از آن درصورتی‌که شرایط ذکر شده را دارا بودید. می‌توانید به‌راحتی نسبت به دریافت اقامت اقدام نمایید. البته که سفارت آلمان از شما دعوت به عمل می‌آورد تا با شما مصاحبه کند. وقت مصاحبه باید از یک سال و نیم قبل رزرو شود. در غیر این صورت شما قادر به مصاحبه نبوده و اگر برای اقامت برنامه‌ریزی کرده‌اید با مشکل مواجه می‌شوید. تحصیل در کشور المان و در دانشگاه‌های دولتی رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما تماس بگیرید